Fiberoptik Sistemler

Fiberoptik ya da Optik fiber, içinden ışığın yönlendirebildiği plastik yada cam fiberlerden oluşturulmuş bir sistemdir. Fiberoptikler diğer iletişim malzemelerine göre uzun mesafelerdeki veri iletişiminin daha hızlı ve yüksek değerlerde yapılabilmesine olanak verir. Bu sayede haberleşme sistemlerinde çok sıklıkla kullanılmaktadırlar. Metal kablolar yerine fiber kabloların kullanılmasının sebebi, daha az veri kaybına neden olmaları ve elektromanyetik etkileşimden zarar görmemektedir. Fiberoptikler aynı zamanda birçok sensör (alıcı) ve benzeri uygulamaların yapımında oldukça sık olarak kullanılmaktadırlar.

 

2 Çeşit fiberoptik teknolojisi bulunmaktadır. Bunlardan çok modlu fiberler, genellikle geniş çaplı bir merkeze sahiptir ve daha çok gücün iletilmesinin gerekli olduğu kısa mesafeli iletişim hatlarında kullanılırlar. Tek modlu fiberler ise 200 metrenin üzerindeki iletişim hatlarında kullanılmaktadırlar.

 

Fiberoptik kabloları birbirine eklemek elektrik tellerini ya da kablolarını eklemekten çok daha karmaşık bir işlemdir. Fiberlerin birleştirilecek uçları dikkatlice yarılmalı ve mekanik olarak ya da elektrik arkı ile eritilerek birleştirilmelidir. Ayrıca daha sonra ayrılabilcek şekilde tasarlanmış özel konnektörler de mevcuttur.


Copyright © Konya Güvenlik Kamerası - Elektrik ve Elektronik Güvenlik Sistemleri - Konya | Tüm Hakkı Saklıdır konya web tasarım